Gynekologie - Poruchy pravidelnosti cyklu a jejich léčba

Poruchy pravidelnosti cyklu jsou jedním z nejčastějších problémů u žen v reproduktivním věku. Jedná se  v naprosté většině případů o pravidelné silné krvácení (tzv. menorhagie) nebo o nepravidelné krvácení, kde není možno rozpoznat rytmus, v obou případech má často problém dopad na kvalitu života, a to jak po stránce fyzické, tak i psychické.

Menorhagie (silné, pravidelné krvácení) je definováno jako ztráta většího množství než je zhruba 80ml krve, krvácení trvá často déle než 7 dní. Při nepravidelném krvácení je pak krevní ztráta různá, nelze rozeznat pravidelný rytmus. Příčiny obou typů krvácení mohou mít různý podklad - anatomický, hormonální, problémy co se týče krevní srážlivosti a další.

Jak se tyto poruchy cyklu léčí?
1. léčba léky
- tranexamová kyselina - tento lék má v léčbě silného krvácení pravděpodobně nejlepší účinky. Ztrátu krve lze snížit až o 50%.
- ibuprofen
- kombinovaná hormonální antikoncepce - je zvláště vhodná u žen, které aktuálně neplánují těhotenství
- progesteron - ženský pohlavní hormon, pomáhá obnovit pravidelnost růstu děložní sliznice a tím i pravidelnost cyklu
- danazol - je hormonální lék, který má bohužel řadu nežádoucích účinků jako je například zvýšené tělesné ochlupení
- nitroděložní tělísko obsahující hormony (Mirena) - toto nitroděložní tělísko uvolňuje stabilně hormony příbuzné progesteronu, krevní ztráta se dle studií sníží až o 90%, přičemž ze nástup maximálního efektu očekávat po 1 roce od zavedení tělíska

2. operační léčba
- ablace endometria = jedná se o různé techniky spočívající v trvalém odstranění nejspodnější vrstvy sliznice dělohy. Výkon je prováděn "spodem" kdy se do děložní dutiny zavede tenká kamera tzv. hysteroskop a pod kontrolou zraku se pomocí různých instrumentů provede daný výkon. Tento výkon lze provést pomocí laseru, pomocí speciálního balónku zavedeného do dutiny děložní se současným naplněním kapalinou o vysoké teplotě, zničením spodní vrstvy děložní sliznice pomocí speciální kuličky a el. proudu tzv. rollerball a další. Výběr metody závisí na zkušenostech daného pracoviště.
- odstranění dělohy - je trvalým řešením problému u žen, které si již nepřejí otěhotnět.


autor: administrator přečteno: 5517x vloženo: 2012-05-01

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby