Novorozenec a batole - Chřipka a nachlazení u dětí

Chřipka a nachlazení u dětí 10x za rok? I to je možné, a považuje se stále ještě za normu. Systém obranyschopnosti dětí není ještě plně vyvinut a tak se musí tělo teprve naučit, jak se virů a bakterií zbavit. Nachlazení mohou způsobit až dvě stovky virů, nejčastěji se jedná o skupinu zvanou adenoviry.

 

Nachlazení se může projevit různými příznaky. Nejčastěji se na začátku projevuje "pocit nepohody" nebo dítě nechce jíst. K prvním projevům patří i škrábání v krku. V době, kdy se již viry v těle rozmnožily, dojde k typickým projevům jako je oteklá nosní sliznice, tvorba hlenu, často také kašel, případně bolesti hlavy, horečka a zarudnutí spojivek.
Onemocnění je takřka výlučně způsobeno viry, nicméně oslabený organismus mohou napadnout i bakterie, které se často podílí na zánětu středního ucha, zánětu nosních nebo čelních dutin, hnisavé angíně.
Odlišit pouhé nachlazení od pravé chřipky je někdy složité, chřipka jako taková je ale prakticky vždy provázena vysokou horečkou - často přes 39 stupňů, třesavkou, bolestmi svalů a končetin.

Při pouhém nachlazení stačí dbát na dostatečný příjem tekutin, například ve formě neslazeného čaje. tekutiny pomáhají omezení příznaků nachlazení a podporují vylučování hlenu, čímž se viry dostávají ven z těla. Při horečkách pomáhají zábaly lýtek - stačí jednoduše použít vlhký spíše vlažný, ne zcela studený ručník nebo jemu podobnou látku, obalit lýtko a vše obalit ručníkem suchým. Zábaly je nutno odstranit jakmile se jejich teplota zvýší na teplotu těla. S dalším zábalem je vhodné vyčkat pár hodin tak aby kůže nebyla trvale vlhká. Éterické oleje a masti s obsahem mentolu jsou vhodné pouze omezeně, a to spíše u starších dětí, určitě nejsou vhodné u kojenců a dětí do jednoho roku.

Pokud přetrvává teplota nad 38 stupňů déle než 24 hodin, je vhodné vyhledat lékaře, do jednoho roku je pak s horečkou vhodné vyhledat lékaře vždy. Bolesti krku a zánět středního ucha často vyžadují léčbu antibiotiky. Stejně tak jako pokud se nosní hlen zbaví zeleno-žlutě. Obecně platí vyhledat lékaře vždy při nejasnostech!


autor: administrator přečteno: 6455x vloženo: 2012-04-23

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby