Porod a šestinedělí - Cestování letadlem s miminkem

Jak je to s malými dětmi při cestování letadlem? Od kolika let je cestování možné a vhodné?
Jak je nejlépe si cestu zorganizovat?


Odkdy je možné s miminkem cestovat?
Většina společností povoluje let s miminkem starším dvou týdnů.  Vzhledem k tomu, že v této době ještě nebývá zcela vyvinutý imunitní systém, doporučuje se spíše let až v době třech resp. pěti měsíců. V této době má dítě za sebou již většinu očkování a tak není již tak náchylné k infekcím.
Malé děti také nemají dobře vyvinutý systém pro vyrovnávání tlaku, a tak reagují často poměrně nevrle na jeho změny. Pomoci může kojení, či pití z flašky.

Výběr letu
Mezi příletem a odletem by měla v nejlepším případě uplynout doba zhruba jednoho týdne, tak se miminko stačí aklimatizovat na nové prostředí a cesta pro něj není příliš náročná. Pozornost je vhodné věnovat výběru letecké společnosti. Charterové lety mají často termín v pozdních večerních nebo časných ranních hodinách, proto je lépe si vybrat spíše klasickou leteckou společnost s možností letu během dne. Zhruba do 2. roku věku resp. do 10 kg je letenka výrazně levnější nebo je zdarma, dítě ale nemá k dispozici vlastní  sedadlo a přeprava je nutná na klíně. Důvodem je také to, že není možno dítě připoutat bezpečnostním pásem.
Některé společnosti nabízejí (většinou za příplatek) speciální postýlky a nebo sedačky i pro velmi malé děti.

Na letišti
Na letiště se doporučuje dostavit se včas - alespoň dvě hodiny před plánovaným letem. Tak je dostatek času na odbavení a vyřízení nezbytností před letem. Do letadla je vhodnější nastupovat až mezi posledními pasažéry. Zkrátí se tak celková doba pobytu dítěte v kabině.

Jak je nutné se na let s miminkem připravit?
Před plánovaným letem je vhodná návštěva dětského lékaře. Je vhodné mít v příručním zavazadle pro miminko "záložní" oblečení a miminko na cestu obléci ve vrstvách (klimatizace). Dle teploty je pak možno miminko více obléci, či naopak oblečení přidat. Dále je dobré přibalit náhradní pleny, vlhké papírové ubrousky, tašku či pytel na špinavé oblečení, nosní kapky a oblíbenou hračku. Potravu pro miminko je povoleno vtít na palubu letadla pouze v omezeném množství, a to zabalené jednotlivě po 100ml.

Kam není vhodné s miminkem letět?
Nedoporučují se cesty, kde let trvá déle než zhruba 4 hodiny. Kromě toho také není doporučeno cestovat do tropických oblastí vzhledem ke znatelným teplotním rozdílům a dále také vzhledem k vyššímu výskytu různých infekcí a horší zdravotnické péče v případě zdravotních problémů.

autor: administrator přečteno: 5301x vloženo: 2010-05-24

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby