Co je dobré dále vědět - Masáž hráze v těhotenství

Masáž hráze je soubor postupů působících na oblast mezi pochvou a konečníkem, s cílem předejít jejímu poranění při porodu či nutnosti provedení nástřihu.

 

Masáž hráze je doporučeno provádět v posledních 4 až 6 týdnech těhotenství - tedy od nejdříve od ukončeného 34. týdne. Využívají se oleje lisované za studena jako je například olivový olej, ale i oleje s obsahem výtažků z bylin, které jsou pro tento účel speciálně určeny.

Vhodné je provádět masáž jednou denně - žena ji může provádět sama nebo za pomoci partnera.

 

Používané oleje zjemňují a vyživují tkáně v oblasti hráze a ty tak nabývají na pružnosti a poddajnosti. Současně si při masážích hráze žena zvyká na tlak v této oblasti, který pak vzniká i u porodu, kdy tudy prochází hlavička a ostatní části plodu. Pozitivním efektem tedy je, že je žena schopna u porodu pánevní dno více relaxovat, což také snižuje pravděpodobnost natržení hráze.

 

Je třeba myslet na to, že masáž hráze nelze provádět při jakýchkoliv infekcích - ať již porodních cest (kvasinky, herpes atd.), či cest močových. Také je nutné dbát zvýšené hygieny - tj. důkladně si umýt ruce a ostříhat nehty aby nedošlo k poranění. Při masáži je nutno zcela vynechat dotyky v oblasti močové trubice (mezi poševním vchodem a klitorisem) a provádět masáž opravdu jen v oblasti hráze - zavedením prstů do pochvy, tlakem a opisem tvaru písmene "U". Masáž by měla být vnímána jako tlak, ale nikoliv jako bolest.

 

Závěrem je nutno podotknout, že i u žen, které masáž hráze prováděly může přesto vzniknout poranění či nutnost provedení nástřihu. Průběh porodu závisí na mnoha faktorech jako je velikost plodu, "natočení" plodu v porodních cestách, srdeční ozvy plodu, spolupráce rodičky a další.

 

 

 

autor: administrator přečteno: 6121x vloženo: 2009-06-02

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby