Co je dobré dále vědět - Pohyby plodu

Těhotenství může být poměrně náročné na psychiku zejména pokud se jedná o vaše první miminko. Jedním z momentů, na které se nastávající maminky nejvíce těší je také vnímání pohybů plodu.

Odkdy je možné vnímat pohyby plodu?
"Kopání" plodu je možné poprvé vnímat zhruba mezi 18. a 22. týdnem. U prvorodiček je možné, že budou pohyby vnímat zřetelněji až okolo 25. týdne těhotenství. Vícerodičky vnímají pohyby plodu dříve. Pohyby je možné vnímat zřetelněji v klidu - tj. pokud sedíte nebo ležíte.

Jak se pohyby miminka dají poznat?
Ženy vnímají pohyby plodu různě - "motýlci v břiše", bublání, později je možno vnímat zřetelněji kopání nebo "boxování".

Jak se miminko hýbe?
První pohyby plodu je možno pozorovat ultrazvukem už okolo 7. týdne těhotenství - jedná se spíše ale jen o pohyby ze strany na stranu, později se přidává i zívání a schopnost pohybu končetinami a hlavou.
Miminko se nepohybuje neustále, ale střídají se fáze klidu a zvýšené aktivity.

V průběhu těhotenství existují různé fáze jak je možno pohyby miminka cítit. Nejzřetelnější jsou pohyby mezi 20. - 32. týdnem, protože má plod dostatek prostoru k pohybu. Po 32. druhém týdnu prostor ubývá a tak je normální, že žena cítí pohyby méně zřetelně. Pohybů pak ubývá ještě více v posledních 4 týdnech těhotenství - každé miminko má vlastní denní režim pohybu. Pokud se Vám však cokoliv nezdá - miminko se hýbe příliš nebo je naopak pohybů příliš málo, je lépe ihned vyhledat lékaře.

Jak často se má miminko hýbat?
Každé miminko má více méně svůj vlastní rytmus, přesný počet pohybů za den, které by miminko mělo "splnit" neexistuje. Vědci prokázali, že se miminko v posledním trimestru těhotenství hýbe asi 30x za hodinu. Miminka jsou obvykle nejaktivnější před 10 hodinou dopoledne a po obědě, aktivita částečně závisí na hladině krevního cukru těhotné ženy.

Kdy je lépe vyhledat lékaře?
Lékaře nebo nemocnici je lépe kontaktovat pokud jsou pohyby miminka neobvykle silné, nebo naopak slabé, případně cítíte méně než 10 pohybů plodu.

autor: administrator přečteno: 30123x vloženo: 2010-01-12

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby