Komplikace těhotenství - Pásový opar a těhotenství

Pásový opar (herpes zoster) je onemocnění vznikající aktivací infekce viru varicella-zoster. Varicella-zoster virus je virus odpovědný i za vznik planých neštovic.

Jak se pásový opar projevuje?

Projevy pásového oparu se mohou u jednotlivých osob lišit. Typická je ale pásová vyrážka jednostranně na těle s pálivou bolestí. Dále se mohou vyskytovat bolesti hlavy, horečka, návaly horka a nevolnost.

 

Jak se pásový opar léčí?

Léčba závisí na tíži příznaků, obvykle se ale skládá z protivirových léků a léků proti bolesti. Antivirové léky je vhodné nasadit do 72 hodin od příznaků, tak je nejlépe zaručena jejich účinnost. Pásový opar nelze vyléčit - virus po prodělání planých neštovic dále přežívá v nervech (podobně jako herpes virus, který se vyskytuje na rtu) a může se aktivovat při stresu nebo zhoršené funkci imunitního systému.

Je pásový opar infekční?

Ne, osoba, která přišla do styku s osobou s pásovým oparem, nedostane pásový opar. Může se ale stát, že dostane plané neštovice, pokud je neprodělala v dětství nebo proti planým neštovicím nebyla očkována.

 

U koho se pásový opar nejčastěji vyskytuje?

Pásový opar se nejčastěji vyskytuje u osob okolo 50 let věku, u osob se zhoršenou funkcí imunitního systému (AIDS) nebo vlivem stresu.

 

Jak je tomu u pásového oparu v těhotenství?

Infekce virem varicella-zoster má rizika v závislosti na stáří těhotenství. Před 30. týdnem těhotenství může teoreticky dojít k poškození plodu, ale tyto případy jsou opravdu velmi vzácné. Naopak je možné, že se u ženy projeví v těhotenství pásový opar - pak se léčí protivirovými léky (acyklovir) a léky proti bolesti. Pokud žena dostane plané neštovice 5-20 dní před porodem, existuje riziko, že bude mít novorozenec plané neštovice taktéž, ačkoliv jej již matkou tvořené protilátky mohou chránit. Častěji se ale u těchto dětí objevuje do 5 let věku pásový opar, protože imunitní systém novorozenců ještě není natolik silný, aby byl schopen zabránit aktivaci viru uloženého v nervech. Pokud má žena plané neštovice v době porodu, pak dostane novorozenec dávku imunoglobulinů (protilátek), protože by pro něj jinak toto onemocnění mohlo být životu nebezpečné.

 

autor: administrator přečteno: 25649x vloženo: 2009-07-23

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby