Komplikace těhotenství - HELLP syndrom

HELLP syndrom je nebezpečné onemocnění se závažnými změnami na játrech a v krvi. Zkratka se odvozuje od H (hemolýza= rozpad krvinek), E L (elevated liver enzymes = zvýšení jaterních enzymů), L P (low platelets = pokles krevních destiček). Dochází k výraznému zvýšení krevního tlaku a vylučování bílkovin močí.

 

Jaké jsou příznaky ?

Příznaky se vyskytují obvykle v průběhu třetího trimestru těhotenství, méně častěji v průběhu prvních 48 h po porodu. Jsou to: bolest v nadbřišku, bolesti hlavy, pocit na zvracení a zvracení, celková nevolnost.

 

Jaké jsou následky ?

Neléčený HELLP syndrom může mít následky velice závažné. U matky je to poškození a někdy i prasknutí jater, selhání ledvin, krvácení, mrtvice a i smrt. Ze strany plodu je to pak zejména předčasné odloučení placenty, v důsledku příznaků musí být někdy rozhodnuto o císařském řezu - předčasný porod.

 

Jak se léčí ?

Pomocí léků na snížení krevního tlaku a léků proti křečím. Často je nutné provedení císařského řezu.

 

Co se děje po porodu ?

Během několika dní po porodu se obvykle vrací vše do normálu. V dalších těhotenstvích pak přetrvává zvýšené riziko opakování HELLP, preeklampsie, předčasného porodu a předčasného odloučení placenty.

 

 

 

autor: administrator přečteno: 4177x vloženo: 2008-11-16

Vyhledávání

Sdílení

Poradna

Na Vaše dotazy odpovídá MUDr. Adéla Hradilová.

>> těhotenství >> porod >> šestinedělí >> gynekologické problémy

Facebook

Partnerské weby