
Cestování v těhotenství – ano, ale opatrně!
Těhotenství samozřejmě není nemoc, takže ženu nikterak výrazně neomezuje v jejím životě. I v těhotenství lze cestovat! Navíc, skvělá dovolená a dostatek relaxace prospějí nejen nastávající mamince, ale i miminku. Všechno však má svá pravidla a žena by během těhotenství měla být mnohem opatrnější.
Kdy lze cestovat bez obav? Jaký je nejlepší způsob cestování právě pro nastávající maminky?
Čtěte dále a dozvíte se potřebné informace. Před cestováním je vhodné zhodnotit aktuální zdravotní stav nastávající maminky a případně se poradit s ošetřujícím lékařem.
Cestování s sebou přeci jen přináší i určité nepříjemnosti.
Rizika spojená s cestováním během těhotenství
Při cestování během těhotenství je třeba dodržovat určité zásady a vždy se mít na pozoru. Zodpovědnost a bezpečnost je důležitá jak pro nastávající maminku, tak i pro miminko. Jedině tak je možné se vyhnout nežádoucím komplikacím, které by cestování mohly značně znepříjemnit.
Těhotné ženy se mohou setkat s problémy, jako je například pálení žáhy, křečové žíly, hemeroidy, otoky nohou, vaginální výtoky apod.
Pro koho není cestování během těhotenství vhodné? Opatrné by se měly být například ženy, které mají těhotenskou cukrovku, problém s krevním tlakem či mají zvýšené riziko předčasného porodu.
Cestovní pojištění je nezbytností
Kvalitní cestovní pojištění je nezbytností při jakékoliv cestě do zahraničí. Jinak tomu není ani v případě cestování těhotných žen. Případné výlohy za péči o gravidní ženu mohou dosáhnout astronomických částek. Je třeba myslet i na to, že v případě, kdy má žena rizikové těhotenství, nemusí s ní pojišťovna uzavřít smlouvu o cestovním pojištění, což je i z laického pohledu naprosto pochopitelné.
Ideální doba pro cestování
Cestování během těhotenství má svá určitá specifika, vždy je nutné kalkulovat s aktuálním zdravotním stavem. Vhodnost cestování se samozřejmě vyplatí konzultovat s ošetřujícím lékařem, který může ženu upozornit na veškerá rizika spojená s cestováním do vybrané destinace. Cestování je samozřejmě nevhodné pro ženy, jež jsou na rizikovém těhotenství.
Nejideálnější dobou pro naplánování dovolené či jakéhokoliv cestování je druhý trimestr těhotenství. V prvním a třetím trimestru je vyšší riziko nejrůznějších komplikací.
V prvním trimestru může být cestování jednak nepohodlné kvůli nevolnostem či značné únavě, ale rovněž může být i rizikové. V tomto období je také zvýšené riziko potratu, takže i z toho důvod je vhodné se v tomto období cestování vzdát.
Ve třetím trimestru mohou naopak hrozit různé další komplikace či předčasný porod. Vzhledem k většímu bříšku může být pro ženu cestování i značně nepohodlné.
Pozor na exotické destinace
Dovolená v těhotenství se může zdát jako skvělý nápad, ale je žádoucí se zamyslet i nad výběrem destinace. Velmi oblíbené exotické lokality s sebou totiž přinášejí riziko nákazy různými infekčními chorobami, které mohou mít negativní vliv na vývoj miminka. Ideální je se samozřejmě takovýmto lokalitám vyhnout úplně. Pokud se však těhotná žena rozhodne pro cestování, měla by mít na paměti, že prevence a bezpečnost jsou vždy na první místě. Zvláštní obezřetnosti je třeba v lokalitách, kde je rozšířen např. virus Zika či Malárie.
Vakcinace během těhotenství se řídí mnohými pravidly. Lze aplikovat jen určité typy vakcín, a to v konkrétním období těhotenství.
Vhodné způsoby přepravy
V současné době jsou možnosti přepravy při cestování poměrně rozmanité. Jak je to ovšem s jednotlivými dopravními prostředky v případě těhotenství? Každý dopravní prostředek má samozřejmě svá pro i proti. Některé jsou pohodlnější, jiné naopak rychlejší.
Letecká doprava
Létání patří k nejbezpečnějším způsobům přepravy. To platí i v případě gravidity. Létání je při bezproblémovém těhotenství bezpečné pro matku i dítě. Určitá rizika se však vyskytnout mohou, a to především ohrožení trombózou. Obecně se ovšem doporučuje zhruba do 36. týdne těhotenství. Každá letecká společnost však může mít vlastní pravidla pro přepravování těhotných žen.
Automobilová doprava
Cestování automobilem se může jevit jako velmi pohodlné a bezpečné. Lze kdykoliv zastavit, projít se, doplnit tekutiny apod. Pravdou však je, že je třeba dodržovat několik zásad. Mezi ty patří například správné použití bezpečnostní pásu ve vozidle (k dostání jsou i těhotenské bezpečnostní pásy), dostatečné pohodlí či přísun tekutin. Během dlouhé jízdy v automobilu se také mohou vyskytnout nevolnosti apod. Během pozemního cestování navíc ženy pociťují veškeré otřesy. Dále je třeba upozornit, že těhotné řidičky mají delší reakční dobu a během řízení by si měly dělat častější pauzy na odpočinek.
Autobus či veřejná hromadná doprava
Zde platí v podstatě to samé jako v případě automobilové dopravy. Při využití těchto prostředků by měla mít těhotná žena zajištěno místo k sezení, a to především kvůli bezpečnosti. Otřesy a případný pád by neprospěly ani jí ani miminku.
Vlak
Vlaková doprava může být pro někoho vhodnější než využití automobilu. Během jízdy vlakem těhotná žena nepociťuje otřesy, během jízdy může rovněž chodit či si natáhnout nohy a vytvořit si tak dostatečně komfortní prostředí.
Během dovolené opatrně s konzumací potravin i nápojů
Těhotenství má samo o sobě nejrůznější omezení týkající se konzumace potravin a nápojů. Jinak tomu není ani v případě cestování. Žena by se měla vyhnout tepelně neupraveným potravinám v zahraničí, existuje zde totiž reálné riziko přenosu nejrůznějších infekcí apod. To samé platí i v případě konzumace nápojů. Ideální volbou je konzumace originálních balených nápojů, které pro těhotnou ženu nepředstavují riziko.
Dokonalý relax uvítá snad každá nastávající maminka
Nicméně, jak již bylo zmíněno výše, odpočinková dovolená může být pro těhotnou ženu ideální volbou. Nejrůznější masáže či další relaxační techniky dokáží navodit žádoucí uvolnění od stresu, které je v tomto období velice vhodné.
Důležitá je také pohoda, není odvěci si pořídit i komfortní těhotenské oblečení, s tím vám pomůže web Modio.cz