
Jak zvýšit šance na otěhotnění?
Problémy s početím se týkají mnoha párů. Co to vlastně znamená, pokud se dvojici nedaří počít a jak je možné zvýšit šanci na otěhotnění?
Když se nedaří otěhotnět aneb kdy už jsou nezdary problém
Máte pocit, že všechny vaše kamarádky otěhotněly a s nadsázkou řečeno, ani pořádně neví, jak? Pak vás snad uklidní statistika:
Už v 25 letech se šance na otěhotnění pohybuje okolo 20 až 25 %. Což v praxi znamená, že pokud plánujete dítě, počkáte si na něj 4 až 5 měsíců, a to i za předpokladu, že jste zdravá nejen vy, ale i váš partner.
Některé páry však na vlastního potomka čekají i rok. Právě rok nechráněného styku, během něhož nedošlo k početí, znamená z medicínského hlediska pomyslnou hranici, za kterou je nutné hledat problém. Podle některých dostupných zdrojů se za problém hodný řešení pokládají dokonce dva roky neúspěšných pokusů.
Teprve pak vaše situace získává oficiální diagnózu s názvem neplodnost a budete si muset projít kolečkem vyšetření (imunologie, genetika), které ve většině případů naštěstí odhalí příčinu toho, proč se vám nedaří otěhotnět.
Očekávané těhotenství tedy není taková samozřejmost, jak by se mohlo zdát. Nemáte tedy důvod panikařit, jestliže vám během prvních pár měsíců test neukáže dvě čárky.
Šance na přirozené otěhotnění se však dá zvýšit. Stačí nepodcenit následující faktory:
Neplánujte a netvořte si stres
Ke zodpovědnému přístupu k rodičovství bezesporu patří snaha si splnit určité kariérní a životní cíle a vytvořit si stabilní ekonomické i citové zázemí.
Přesto odborníci radí: Přemrštěným plánováním si na sebe vytváříte tlak. Biologické fungování ženského těla je komplikované a vám se tak s vysokou pravděpodobností nemusí podařit otěhotnět úplně „na povel“ až dostudujete, zařídíte si hypotéku nebo se s partnerem vezmete.
Stres představuje doslova smrtící zásah vaší plodnosti. A nejen té: Jestliže svému partnerovi nalinkujete plodné a neplodné dny a donutíte ho k sexu podle kalendáře, s největší pravděpodobností jste právě úspěšně začala pohřbívat i vztah samotný.
S početím neotálejte
Gynekologové jsou v tomto směru za jedno: Na vrcholu plodnosti se žena ocitá ve 28 letech. Jako vhodné období pro těhotenství gynekologové vymezují věk od 20 do 29 let.
Se stoupajícím věkem se snižuje pravděpodobnost, že otěhotníte. Už ve 30 letech máte šanci na těhotenství asi 15 %, pokud máte pravidelný pohlavní styk, uvádějí statistiky. Stoupá i riziko vrozených vývojových vad. Častý je rovněž samovolný potrat. Rizikové je pozdní těhotenství i pro vás, hrozí vám cukrovka a další porodní i poporodní potíže.
Máte-li vhodné zázemí a partnera, nepodléhejte pod vlivem tuzemských i zahraničních celebrit představě, že otěhotnět daleko po čtyřicítce je zcela bezproblémové a vy tak máte dost času. Příroda v tomto směru k ženám stále není příliš přívětivá.
Zkuste přehodnotit své priority a zodpovědně si říci, zda je pro vás opravdu nutné nejprve procestovat Asii a bydlet v novostavbě s pěti ložnicemi, než se pustíte do zakládání rodiny. Pozor, nikdo vás ale samozřejmě nenutí otěhotnět dříve, než se na to budete cítit připravená.
Snažte se o nápravu životosprávy
Jestliže trpíte obezitou nebo naopak podváhou, na plodnost to má značně negativní vliv. Nejvyšší šanci otěhotnět má žena s normální hmotností. Vaše BMI by se tak mělo pohybovat v rozmezí 18,5 až 25.
Zdravé stravování by mělo být základním pilířem přípravy na těhotenství. Zařaďte do svého jídelníčku dostatek ovoce a zeleniny a zapomeňte na extrémní diety nebo dokonce hladovky. Vaše strava by měla obsahovat vyvážený poměr sacharidů, bílkovin i tuků. Vyhýbejte se stravování ve fastfoodech a s mírou si dopřávejte sladkosti včetně slazených nápojů.
Chcete-li zvýšit šanci na úspěšné otěhotnění, vynechte rovněž nadměrnou konzumaci alkoholu a přestaňte kouřit. Studie se také zaměřily na vliv kofeinu na ženskou plodnost. Zříkat zcela se ho nemusíte, konzumujte ho však s mírou. Pro ženy, které se snaží již otěhotnět metodou IVF je zcela nevhodný.
I v tomto bodě je nutné upozornit na zásadní vliv psychiky. Jestliže si na sebe nakládáte mnoho povinností a neustále se stresujete, na vaši plodnost to má značně negativní vliv.
K obecným zásadám zdravého životního stylu patří i dostatek fyzické aktivity. Pohyb je současně dobrou prevencí kardiovaskulárních chorob, cukrovky a dalších onemocnění. Nicméně i v tomto případě platí, že všeho s mírou, plodnost například u vrcholových sportovkyň bývá narušená.
Co užívat
Zdravý životní styl a svou plodnost můžete podpořit i užíváním doplňků stravy. Samotní gynekologové jsou obvykle jednoznační zastánci užívání kyseliny listové již ve fázi, kdy se otěhotnět snažíte.
Nic byste také neměla pokazit užíváním preparátů, které kombinují vitamíny, minerály a esenciální aminokyseliny. Do skupiny látek vhodných pro budoucí matky se řadí například vitamíny skupiny B, vitamín C, železo či jód.
Dopřát si můžete i bylinky. Například třezalka tečkovaná působí zejména na psychiku a dokáže vás zklidnit. Kontryhel žlutozelený dle některých zdrojů podporuje otěhotnění a působí proti neplodnosti. Podle bylinkářů dokáže ovlivnit ženskou plodnost i maliník obecný.
A co sex?
V sexu je důležitá především frekvence. Pakliže zamýšlíte počít dítě, měla byste se mu s partnerem oddávat cca 2x až 3x týdně.
Ovšem není nutné začít lámat v ložnici rekordy a řídit se heslem, že čím častěji, tím lépe. Při častém pohlavním styku naopak dochází k tomu, že spermie v ejakulátu jsou nezralé. K tomu, aby dozrály, totiž potřebují přibližně dva měsíce času, konstatují gynekologové.
Ovlivnit pravděpodobnost otěhotnění můžete i na své straně. Nejvyšší šance na početí dítěte přichází v období ovulace, tedy v okamžiku, kdy dojde k uvolnění vajíčka. To zůstává životaschopné asi 24 až 72 hodin. Při standardní délce cyklu dochází k ovulaci ve 14. dni.
Ovšem pozor, řada žen ovulaci vůbec nemá, aniž by to na sobě pozorovala. Spolehlivým ukazatelem toho, zda ovulaci máte a kdy přichází, jsou ovulační testy. K zakoupení jsou volně v lékárně.
Naopak volba polohy, která by měla k otěhotnění pomoci, patří podle gynekologů ke stále usilovně tradovaným mýtům. Ženské tělo je k početí dobře uzpůsobeno již ze své podstaty. Zkoušet postelovou akrobacii tedy v touze po vlastním potomkovi zaručeně nemusíte.