
Jaké léky v těhotenství?
Ani těhotným ženám se nevyhýbají nemoci. Jak zjistit, která léčiva smíte coby těhotná užívat a kdy si můžete pomoci jinak?
Obecně aneb dočtete se v příbalovém letáku
U volně léků bývá v příbalovém letáku uvedeno, zda je lék pro těhotné ženy kontraindikován. Případně je zde uvedeno, že je nutné zvážit jeho přínosy pro váš zdravotní stav vůči možným rizikům pro plod.
Přeloženo z lékařské terminologie do srozumitelné řeči to znamená, že by o nasazení tohoto preparátu měl rozhodnout lékař. Jestliže si nejste jistá, poraďte se se svým lékařem vždy, a to i u volně prodejných léků nebo doplňků stravy.
Léky na chronická onemocnění
Zde je nutné se poradit již ve fázi, kdy otěhotnět teprve plánujete, s ošetřujícím lékařem. Například antiastmatika lze vesměs užívat bez toho, aby byla pro plod riziková. Naopak kontraindikována jsou u nás mimo jiné cytostatika a imunosupresiva.
Trpíte-li chronickými onemocněními, jako je diabetes či epilepsie, lékaři důsledně varují před svévolným vysazováním medikace. Svého gynekologa informujte nejlépe s předstihem až 6 až 12 měsíců o svých plánech na budoucí těhotenství. Navrhne vám optimální úpravu farmakoterapie tak, abyste neohrozila sebe ani svého budoucího potomka.
Jak léčit v těhotenství běžné nemoci
V těhotenství se dost možná nevyhnete běžným neduhům, jako jsou bolesti různého původu nebo rýma a kašel. Základní informace o lécích, které byste měla vědět, jsou tyto:
Kašel
Expektorancia v případě kašle vlhkého kašle brát můžete. Antitusika na suchý kašel jsou bezpečná především ta neikodeinová, kodein se smí užívat s omezením.
Rýma
Na rýmu se podávají, medicínskou terminologií správně nazváno, nasální dekongestiva. Lokální přípravky v podobě kapek (Sanorin, Olynth) coby těhotná užívat smíte. Vyhnout byste se měla perorálním léčivům (Modafen).
Léky proti bolesti
Těmto lékům se říká analgetika. Vhodný i pro těhotné je paracetamol, v prvním a druhém trimestru můžete brát též obyčejný ibuprofen. Nevhodné jsou kombinované preparáty, indometacin, kyselina acetylsalicylová, kodein a ibuprofen, které jsou zapovězeny ve třetím trimestru.
Průjem
Užívat na průjem je v těhotenství bezpečně možné například živočišné uhlí či diosmektit neboli léčivo Smecta. Rovněž vhodná jsou pro vás v tomto stavu probiotika.
Jsou antibiotika vhodná v těhotenství?
Běžně vás jako těhotnou může postihnout například zánět močových cest či jiné problémy vyžadující antibiotickou léčbu. Budoucí matka však mívá obavu z toho, zda antibiotika užívat může.
Existují taková, která jsou pro těhotné v odůvodněných případech vhodná. Jsou to zejména peniciliny, cefalosporiny a klaritromyciny či erythromyciny. Naopak nevhodná jsou pro vás v tomto období mimo jiné tetracyklinová antibiotika.
U některých léčiv však neexistuje dostatek validních dat, která by vyhodnocovala bezpečnost podávání těhotným ženám. Lékař tak musí zodpovědně uvážit, zda je přínos podání vyšší než riziko. Vždy by se měl vyvarovat toho podat vám antibiotika tehdy, pokud nejsou zcela nezbytně nutná.
Do této kategorie patří například roxitromycin. Do skupiny léčiv, která mohou být podávána pouze z tzv. vitálních důvodů pak řadíme například azolová antimykotika nebo antituberkulotika.
Můžu užívat bylinky?
Někteří lékaři bylinkové preparáty v těhotenství zapovídají zcela. Jiné zdroje konstatují, že byste se jim raději měla vyhnout minimálně v prvním trimestru.
Ačkoli si řada žen mylně myslí, že byliny představuje vždy přirozenější alternativu samoléčby než pilulka z lékárny, není tomu tak. I takto můžete svému nenarozenému potomkovi ublížit. A to dokonce v zásadě poměrně nevinně vyhlížejícím čajem či kořením.
Placentou totiž účinné látky přecházejí do krevního oběhu dítěte, kde však mají násobně vyšší účinek než na vás, protože nenarozené dítě je mnohem menší.
Povolené jsou tak především brusinky. Dopřát si můžete lipový čaj na nachlazení, fenyklový čaj proti bolestem břicha či meduňku na zklidnění. S mírou lze doporučit proti nachlazení i heřmánkový čaj.
Máte-li jiné specifické potíže a chcete je řešit užíváním bylinek, nebuďte zklamaná z toho, že z lékárny jste odešla s nepořízenou. Lékárník vám nemusí žádný produkt doporučit, případně vám poradí, abyste raději vše řešila se svým gynekologem.
Typické potíže v těhotenství
I samotné těhotenství doprovázejí některé nepříjemné příznaky. Evergreenem mezi budoucími matkami je zejména:
Pálení žáhy
Užívat můžete volně prodejná antacida, případně je nahradit heřmánkem a zázvorem. Babské rady velí dát si mléko či smetanu, novodobé studie však upozorňují, že žaludek po jejich konzumaci je nucen produkovat ještě vyšší množství kyseliny.
Zácpa
Pomoct si můžete nejprve sama: Konzumujte dostatek vlákniny, hodně pijte a nezapomínejte na pohyb. Jestliže tato základní rada selže, v lékárně vám mohou nabídnout například glycerinové čípky či přípravky ze skupiny osmotických laxativ. Projímadla pro vás vhodná nejsou, stejně jako projímavé bylinné čaje s obsahem listu senny a dalších bylin.
Nevolnost
Oblíbeným pomocníkem těhotných jsou zázvorová lízátka, v lékárně navíc seženete i přírodní doplňky na bázi zázvoru. Některé zdroje před ním nicméně varují kvůli jeho schopnosti zvýšit prokrvení. To může vyvolat potrat či předčasný porod. Pomoci vám může čokoláda, studená Cola či mléko. Pokud zvracíte intenzivně, měl by vám váš lékař doporučit vhodné léky na zklidnění.
Otoky
Přemoct se dají i otoky, nutné je dostatečně pít a vyhýbat se nadměrně slaným pokrmům. Omezte i kofein. Dbejte naopak na dostatečný přísun bílkovin, které jsou nutné pro správný vývoj plodu. Některé zdroje doporučují užívání homeopatik. Otoky jsou nepříjemné, mohou být i nebezpečné. Pakliže pravidelně chodíte na gynekologii, lékař by měl včas rozpoznat, kdy je nutné otoky řešit, protože upozorňují na závažný stav, zejména pak na rozvoj preeklampsie.