
TOP 8 hlavních příznaků těhotenství
Mohlo by se zdát, že poznání těhotenství je naprosto jednoduchou záležitostí. Přestanete menstruovat, bude vám nevolno a už máte jisté podezření. Ne vždy jsou ale příznaky takto jednoznačné, nevolnosti totiž nemusí vůbec nastat a dokonce i menstruaci můžete během těhotenství mít. Proto je dobré sledovat i další změny, které mohou těhotenství provázet.
Jakmile dojde k oplození vajíčka, ženské tělo začne produkovat hormony, které začnou pomalu ale jistě vaše tělo měnit. Můžete tak pozorovat různé fyzické i psychické změny, které se mohou podobat příznakům před začátkem menstruace. Těhotenství je však velmi individuální a každá žena ho vnímá a prožívá jinak. Docela klidně se tak tedy může stát, že budete mít příznaky trochu odlišné nebo nebudete mít dokonce vůbec žádné.
1. Menstruace
Většina lidí se domnívá, že jakmile žena otěhotní, už se u ní menstruace neobjeví. Dá se říct, že tomu tak skutečně je, menstruaci jako takovou v těhotenství mít nebudete, nicméně se slabším krvácením, které můžete mylně považovat za menstruaci, se setkat můžete. Toto krvácení se nazývá implantační a setká se s ním až třetina těhotných žen. Je způsobeno usazováním vajíčka do silně prokrvené děložní stěny. Můžete se setkat také se špiněním nebo krvácením po sexu. Ve většině případů nejde o nic vážného či nebezpečného, přesto se doporučuje navštívit s tímto problémem lékaře.
2. Nevolnost
Nevolnostmi trpí v prvním trimestru více než dvě třetiny žen. Můžete trpět bolestmi břicha, nechutenstvím, pocitem na zvracení a nevolností jako takovou, a to ještě před vynecháním menstruace. Není však pravidlem, jak se spousta lidí domnívá, že musíte nevolnostmi trpět jen ráno, můžete je mít klidně v průběhu celého dne. Nevolnost je způsobena těhotenským hormonem hCG, který se začne ve vašem těle tvořit po uhnízdění vajíčka. Ve druhém trimestru však zpravidla končí.
3. Citlivý čich
Čich těhotných žen je podle studií citlivější až o 80% než před tím, kdy přišli do jiného stavu. Můžete cítit pachy a vůně mnohem citlivěji a intenzivněji až do takové míry, že i vůně, které jste měla doposud ráda, vám budou nepříjemné. Také budete pravděpodobně cítit i tak slabé vůně, jaké byste normálně necítila a jaké neucítí nikdo další kolem vás. Příčinou je pravděpodobně větší objem krve, který v těhotenství máte, a tím zvýšené prokrvení čichových receptorů. Další možnou příčinou přecitlivělého čichu může být zvýšená hladina estrogenu, nebo může jít dokonce o jakýsi obranný mechanismus, který má vás a vaše dítě chránit např. před tím, abyste pozřela něco zkaženého.
Citlivým čichem trpí v těhotenství cca dvě třetiny žen a obvykle je spojený právě s nevolností. Ženy, které nemají v těhotenství citlivější čich, netrpí většinou ani nevolnostmi. Je tedy možné, že na nevolnost má vliv právě také přecitlivělý čich.
4. Citlivá prsa
Citlivější ňadra můžete zpozorovat již několik dní po oplodnění. Můžete pociťovat brnění, pnutí, pobolívání a celkově zvýšenou citlivost prsou. Můžete pozorovat i viditelné změny, jako otok a zvětšování prsou nebo tmavnutí a zvětšování bradavek. Důvodem jsou rostoucí mléčné žlázy, které se připravují na produkci mateřského mléka. Některým ženám dokonce již v prvních fázích těhotenství vytéká první mateřské mléko.
5. Časté močení
Dokonce i čerstvě těhotné ženy pociťují nutkání na močení častěji než je běžné. Mají totiž pocit plného měchýře, i když je v něm jen trocha tekutiny. Trápit vás tak může časté noční vstávání, které je s tím spojené. Může za to opět těhotenský hormon hCG, který zvyšuje prokrvení pánve a tím i podrážděnost močového měchýře.
Ve třetím trimestru se můžete setkat i s nechtěným únikem moči, především při smíchu, kašli apod. Příčinou toho je rostoucí děloha, která tlačí na močový měchýř.
6. Únava
Těhotenství je pro ženský organismus obrovskou zátěží, která si často vybírá svou daň v podobě nekončící únavy. Ta se většinou objevuje cca po týdnu těhotenství a často je chybně přisuzována nemoci nebo přepracování. Svůj podíl na této únavě má vyšší hladina progesteronu, který je v těhotenství z mnoha důvodů velmi důležitý, nicméně způsobuje únavu. Vliv na ní však může mít také nízká hladina cukru, nižší krevní tlak a větší produkce krve. Z těchto důvodů se může také někdy stát, že se vám bude motat hlava a bude vám až na omdlení. Do druhého trimestru únava obvykle sama zmizí.
7. Výtok
Na začátku a na konci těhotenství se můžete setkat s výtokem z pochvy, který nijak nesvědí ani nepálí, přesto může být nepříjemný. Tento výtok je bezbarvý a obvykle ne příliš silný. Důvodem, proč se v těhotenství objevuje, je zvýšené prokrvení sliznice pochvy a to, že si děložní hrdlo vytváří jakousi hlenovou bariéru, která chrání plod před infekcemi.
8. Zácpa a nadýmání
Vlivem progesteronu dochází ke zpomalení trávicích procesů, což může vést k zácpě a nadměrnému nadýmání. Ve třetím trimestru je pak důvodem rostoucí děloha, která tlačí na střeva. Nadcházející matky se o tento problém příliš nedělí, pravdou ale je, že trápí téměř všechny těhotné ženy.
Další příznaky
Již zmíněné příznaky těhotenství jsou ty nejčastější a nejobvyklejší příznaky, podle kterých poznáte, že jste těhotná. Můžete se však setkat i s dalšími, jako jsou např.:
- noční pocení
- nespavost nebo nekvalitní spánek
- bolesti hlavy a závratě
- kyselá až kovová pachuť v ústech
- pálení žáhy
- pigmentové skvrny na kůži
- zvýšená bazální teplota
- bolesti v podbřišku
- průjem
- bolesti zad
- změny nálad a živé sny
- sucho v ústech nebo naopak nadbytek slin