Těhotenství – 1. týden

Už se nemůžete dočkat, až budete těhotná? Možná je to trošku divné, ale 1. týden těhotenství se počítá vlastně již od prvního dne od poslední menstruace (pokud tedy máte pravidelnou menstruaci).

Více v článku Těhotenství týden po týdnu

Až za cca dva týdny dojde k ovulaci. Proto bychom se měli koukat spíše až na 3. týden.

Jak vypočítat termín porodu

Možností je více:

  • První metoda využívá k výpočtu data prvního dne od posledního menzesu. K tomuto datu připočítejte 280 dní. Pokud chcete výpočet zjednodušit, tak přičtěte rok, od něj odečtěte 3 měsíce a 1 týden. Je to vlastně jednodušší? 🙂
  • Ultrazvukový screeningové vyšetření (to však lze provádět až v cca 11. – 13. týdnu). Toto se používá zejména v době, kdy máte nepravidelnou mensturaci nebo si nepomatujete přesný datum té poslední.
  • Poslední metodou je metoda dle prvních pohybů dítěte, to se však dnes již nepoužívá.

Zdraví

Určitě je vhodné využívat vitamínových doplňků či ideálně přírodních vitamínů. Ideálně, když začnete ještě před plánovaným otěhotněním. Ve zdravém těle zdravý duch a lepší šance na otěhotnění. Hojně se doporučuje kyselina listová, která by měla snižovat rizika výskytu vrozených vad v nervovém systému až o polovinu. Pokud kouříte – přestaňte. Pijete – stejně tak.

Cvičení

Fyzická aktivita se obecně doporučuje. Samozřejmě to nesmíte přehánět. Zvláště pokud jste dosud příliš necvičila. Udržujte se však v co nejlepší kondici. Skvělá může být i půlhodinová denní rychlá chůze. Cvičení prospěje jak vám, tak miminku.