Těhotenství – 3. týden

Ve třetím týdnu nejčastěji dochází k ovulaci. To znamená, že se vajíčko uvolňuje z vaječníku. Pokud se vajíčko po cestě střetne se spermií, je oplodněno. Z vajíčka se stává směs buněk, která se nazývá blastyocysta (tu dělíme dále na dvě části. Z jedno se stává placenta, z druhé logicky plod).

Zajímavostí může být, že dalších pár hodin napoví o tom, jaké pohlaví bude naše miminko mít, jakou bude mít barvu očí a dokonce i barvu vlasů.

Více v článku Těhotenství týden po týdnu

Co se děje ve Vašem těle

Ve své podstatě to, co popisujeme již výše. Zjednodušeně oplodněné vajíčko putuje do děložní dutiny kde se uhnízdí v děložní sliznici.

Co na to Vy?

Určitě neuškodí když začnete užívat například kyselinu listovou. Jak jsme již psali v dřívějších článcích, můžete tím eliminovat vrozené vývojové vady nervové soustavy. Nacházíme se v kritické části, která rozhoduje o tom, kam bude naše těhotenství směřovat. Často však žena ještě ani neví, že těhotná je. Potřebnou kyselinu listovou je možné získat i z běžné stravy, množství však není takové, proto se obecně doporučuje využívat doplňků.

Zdraví

Setkat se můžete s názorem, že se v této době nedoporučuje například barvení vlasů. To platí o celém prvním trimestru.

Co mít připravené?

Zde jednoznačná odpověď – těhotenský test. Ten funguje na bázi rozeznávání těhotenského hormonu, který je v moči přítomný pouze v případě, že je žena opravdu těhotná. Většina testů dokáže prokazatelně určit těhotenství cca za 2 týdny po oplodnění.

Cvičení

Jelikož téměř největší nápor v těhotenství dostávají záda, určitě se vyplatí zaměřit se na tyto partie. Aby však fungoval správně celý střed těla, měla byste se zaměřit na břišní svalstvo, které tvoří následně podporu pro zmiňovaná záda. Určitě je dobré předcházet problémům v budoucnu.