Těhotenství – 4. týden

Vajíčko je již v děloze uhnízděné a zvyšuje se Vám hladina estrogenu a progesteronu. Začíná se tvořit placenta a zbytek buněk pomalu tvoří embryo. V této chvíli se zároveň posiluje produkce hCG (těhotenský hormon)

Více v článku Těhotenství týden po týdnu

Co se děje s Vaším tělem

Čtvrtý týden je období, kdy budete zpozorujete vynechání menstruace a pravděpodobně i menší špinění. To je naprosto normální. Častým ukazatelem zvýšená únava, pobolívání zad nebo napětí v prsou. Pokud dosud nevíte o tom, že jste těhotná, často se stává, že ženy zaměňují tyto symptomy za klasický premenstruační syndrom.

Vaše reakce

Pokud již víte nebo tušíte, že můžete být těhotná, určitě je na místě přestat s kouřením. Kyslík totiž potřebujete pro vaše dítě. Kouření se v některých studiích také připisuje neblahý vliv na vyšší počet potratů či předčasných porodů. Kouření není vhodné nikdy, ale v těhotenství je to ještě významnější.

Zdraví

Budeme to opakovat stále, ale základem by mělo být užívaní kyseliny listové. Ta se dá zajisti jak přírodní cestou, tak suplementy, které dokáží vašemu tělu dát větší „dávku“. Od 5. měsíce se vyvíjí nervový systém miminka, tudíž je to velice důležité. Kyselina listová má právě na tento systém velice pozitivní vliv.

Cvičení

Udržujte se v kondici. Dobrá životospráva a cvičení často napomáhají lehčímu průběhu porodu. Zároveň se připravte postupně na to, že budete potřebovat oporu pro vaše záda. Určitě se můžete zaměřit na zesílení středu těla.