Těhotenství – 5. týden

Malé embryo se již v pátém týdnu uhnízdilo v děložní sliznici a dělá zajímavé pokroky. Plod již může dosahovat cca 1 milimetru. V tomto období se již tvoří základy pro nervový systém, srdce, kosti, svaly. Absolutně největší pokroky v tomto období tvoří právě srdce, jelikož začíná pumpovat krev. Postupně se dále vyvíjí i placenta a pupečník.

Více v článku Těhotenství týden po týdnu

Co se děje s Vaším tělem

V pátém týdnu těhotenství vám pravděpodobně již test potvrdí těhotenství. Obecně se můžete cítit poměrně unavená, ale na vašem těle ještě nejsou patrné žádné změny. Toto je zároveň období, kdy dochází k první gynekologickým vyšetřením.

Jak se máte chovat

O vynechání kouření jsme již mluvili. Určitě je vhodné naprosto vyřadit i pití alkoholu. Samozřejmě, že se setkáte s názory, že malé množství (například vína) nemusí vadit a podporují to i některé vědecké studie. Na druhou stranu je však dobré si položit otázku, zda nám ta sklenička stojí za riskování.

Zdraví

Vitamíny jsou základ. Vaše tělo je bude potřebovat. I když jíte pestrou stranu, tělo má větší výdej a potřebuje je doplnit. Na co byste se měla zaměřit jsou především vitamín B, kyselina listová, vápník nebo železo. Kyselinu listovou zmiňujeme často, jelikož jsou prokázané její účinky na eliminaci vad v nervovém systému (snižuje se riziko). Železo je důležité pro přenos kyslíku červenými krvinkami a vápník, stejně jako u dospělých, má vliv na kosti a zuby.

Cvičení

Držte se ve formě, i kdyby se vám třeba nechtělo. Oceníte to vy i vaše miminko. Může to pomoct jak celkovému průběhu těhotenství, tak i průběhu porodu. Určitě není od věci se spojit i s certifikovaným odborníkem, trenérem.