Těhotenství – 7. týden

Již na konci tohoto týdne embryo cca zdvojnásobí svou velikost z předchozího týden. Z původních 5 mm se nyní dostáváme na 8-13 mm. V tuto chvíli je hlava mnohem větší než zbytek tělíčka. Mozek se rozděluje na dvě hemisféry a tvoří se více než 100 nových nervových buněk za minutu. Již brzy bude rozpoznatelná krevní skupina plodu.

Více v článku Těhotenství týden po týdnu

Co se děje s Vaším tělem

Děloha je v 7. týdnu téměř na dvojnásobné velikosti. Intimní partie jsou v této době překrvené a zvyšuje se i množství krve v těle. To se dotýká i srdeční frekvence a celkově metabolismu. Srdíčko i metabolismus pracují cca o 25% rychleji než dříve.

V tuto chvíli taky můžete začít zjišťovat změny v rámci tělesné hmotnosti. Stále vás může provázet nevolnost, náladovost, větší nutkání k močení, přicházejí těhotenské chutě a pravděpodobně se setkáte i s bolestí prsou.

Další důležité informace

Lékař v tomto týdnu již může potvrdit radostnou novinu a to za pomocí odběru krve (zjišťuje se zvýšená hladina hCG – těhotenský hormon) a nebo pomocí ultrazvuku. V tomto měsíci již můžeme slyšet srdíčko miminka.

Zároveň se již vyšetřením může vyloučit mimoděložní těhotenství.

Tyto týdny jsou naprosto klíčové, proto na sebe dávejte větší pozor. Vaše miminko je náchylné k různým infekcím, proto když budete chránit sebe, ochráníte tím i vaše miminko. Určitě znovu doporučujeme vynechání alkoholu, cigaret a drog. K tomu je důležité hlídat hladinu stresu, jezte hodně zeleniny a ovoce, dbejte na užívání vhodné kosmetiky a léků.

Hodně odpočívejte, únava může být dost silná. Pokud se cítíte dobře, určitě vám nic nebrání ani v lehkém cvičení nebo například józe pro těhotné.