Těhotenství 8. týden

V 8. týdnu je již možné na embryu pozorovat nové věci. Například je možné již rozpoznat oční víčka, horní ret nebo špičku nosu. Embryo dosahuji velikosti cca 18 mm. V tuto chvíli se miminku již formuje srdíčko, mícha, mozek a další důležité orgány jako játra, žaludek nebo ledviny. Srdíčko se v tomto týdnu dělí na levé a pravé, tvoří se aortální a pulmonální chlopeň. Zároveň srdce bije až dvojnásobnou rychlejší než srdce maminky, cca 150 úderů za minutu. Již pozorujeme prsty na ručičkách i nožičkách, kůže je průsvitná.

Více v článku Těhotenství týden po týdnu

Co se děje s Vaším tělem?

Nevolnosti mohou být brány už jako samozřejmost (bohužel), kromě toho se mohou přidat i poruchy spánku. Velice častá je i zvýšená únava, proto hodně odpočívejte a snažte se držet co nejlepší životosprávu.

Pokud máte problémy s trávením jako je pálení žáhy nebo větší slinění, rozhodně se neděste, i toto je poměrně běžné. I nadále se vám zvětšuje děloha, placenta začíná produkovat hormon progesteron (což doteď produkovali vaječníky). Toto je velice důležitý hormon, jelikož je přímo odpovědný za udržení těhotenství.

Pojďme se ještě chvíli vrátit k nevolnostem. Ta bohužel obvykle mizí až ve 4. měsíci těhotenství. Ranní nevolnost je běžná a bere se za mírnou formu. Neohrožuje ani vás ani miminko. Pokud však vracíte několikrát denně, často po jídle, dávejte na sebe pozor a poraďte se s lékařem. Takový stav může vést k dehydrataci a dalším komplikacím. To určitě není radno podceňovat, proto by o tom váš doktor měl vědět a začít řešit.

Jestliže máte menší, jednodušší průběh, můžete si zkusit ulevit například bylinnými čaji. Jako vždy na řadu přichází zachránce jménem heřmánek, případně máta a zázvor.

Na co si dát pozor

Jak jsme již uváděli v článcích předchozích. Tyto týdny jsou absolutně zásadní a je potřeba dbát na to, abyste se vyhnula kontaktu s jakýmikoli infekcemi, na které je embryo nyní velmi náchylné. Pokud kolem vás řádí chřipka nebo jiný „moribundus“, pečujte o svou imunitu a zkuste se vyhnout místům, kde se koncentruje více lidí. Zopakovat opět musíme to, že rázně doporučujeme, abyste se vyhnula kouření, alkoholu a drogám.