Těhotenství – 9. týden

Jsme v 9. týdnu. Fetus (což je odborný název pro embryo) může nyní dosahovat velikosti cca 2,5 cm. V tuto chvíli se již formují uši, oční víčka překrývají oči, miminko má vytvořené ruce s prstíčky a je schopné pohybu zápěstím. Začínají se formovat genitálie, avšak ještě není možno ultrazvukem rozlišit, jaké pohlaví bude vaše miminko mít. Ještě tedy počkejte s laděním vybavení do barev 🙂

Více v článku Těhotenství týden po týdnu

Co se děje s Vaším tělem?

Od početí již uběhlo 9 týdnů a vaše děloha je téměř dvojnásobně velká, zároveň se zvětšuje i dutina břišní. Těhotenství na vás pořád ještě nemusí být opticky znát. Pokud patříte k těm, kteří si hlídají tělesnou teplotu, tak ta nyní neklesá pod 37 stupňů. Zvyšuje se tvorba hormonů estrogen a progesteron.

V období, ve kterém se nacházíte se hladina hormonu hCG pomalu dostává na vrchol. Pokud vše jde správným směrem, placenta funguje tak jak má, zpevňují se pánevní stěny, rozvolňují se svaly a vazy, které se rozvolňovat mají.

Příznaky

To se bohužel moc nemění. Ač na vás opticky těhotenství nemusí být znát, tak s příznaky je to jinak. Nejčastěji se setkáváme s nevolností, častým chozením na záchod, pálením žáhy, bolestmi prsou a hlavy, často se vám také budou střídat emoce.