Těhotenství týden po týdnu

Těhotenství je pro většinu žen radostnou událostí. Jde však o období, při níž ženské tělo prochází řadou změn. Mnohdy si tak žena není jistá, zda to, co se s ní děje, je ještě běžné. Co vás tedy během jednotlivých týdnů těhotenství čeká?

1. a 2. týden těhotenství

Z medicínského hlediska se těhotenství počítá od prvního dne poslední menstruace. Reálně se tedy jedná o 14 až 21 dnů před oplodněním.

Žena má v této době ještě menstruaci a během ovulace se na oplození vajíčko teprve připravuje. K tomu dochází zhruba ve druhém týdnu těhotenství. Spermie pak mají 24 hodin, během nichž by mělo k oplození dojít.

Pozor, jakékoli další příznaky, jako jsou například křeče, bolesti hlavy nebo změny nálad, se v tomto období ještě nemohou týkat očekávaného těhotenství, ale naopak stále probíhající menstruace.

3. týden těhotenství

Teprve v tomto týdnu dochází ke splynutí pohlavních buněk, můžeme tedy již o skutečném těhotenství mluvit. Oplozené vajíčko se nazývá morula. Velké je cca půl milimetru, teoreticky je tedy již viditelné pouhým okem.

Žena na sobě může pozorovat první těhotenské změny. Typickým projevem je tzv. implantační krvácení, které má na svědomí uhnízďující se blastocysta. Má podobu mírného špinění.

4. týden těhotenství

Blastocysta se skládá ze zevního a vnitřního zárodečného listu. Na konci 4. týdne už se nejedná o blastocystu, ale lze poprvé hovořit o embryu. V tomto období se mu začínají tvořit ty nejdůležitější orgány, jako je mozek, ale také játra či ledviny nebo slinivka.

Žena už si může všimnout vynechaného menstruačního krvácení, jež je jasným symptomem počínajícího těhotenství. Díky přítomnosti těhotenského hormonu hCG lze těhotenství potvrdit testem.

Pozorovat na sobě může i další příznaky, jako je bolest v podbřišku, pocity plnost nebo bolestivá prsa.

5. týden těhotenství

Embryo v této fázi již měří 1,25 mm. Na konci 5. týdne těhotenství mu začíná tlouct srdce a dochází k vývoji neurální trubice. Již může být patrné na ultrazvuku, stále je však na místě použít pro prokázání těhotenství krevní hCG test.

Žena na sobě již může pozorovat příznaky těhotenství, jako je únava, náladovost či vyšší citlivost prsou. Dorazit mohou taktéž typické těhotenské nevolnosti.

6. týden těhotenství

Embryo už měří asi 3 mm a váží 1 gram. Při ultrazvukovém vyšetření je již patrná srdeční akce a dítě je tak při vyšetření poprvé viditelné. Začíná vývoj plic a střeva. Embryo se již blíží lidské podobě díky počínajícímu vývoji nosu, uší a úst.

Typické těhotenské symptomy v podobě nevolností, únavy a zvýšené citlivosti v tomto týdnu postihují řadu žen. Těhotné ženy rovněž mohou trpět plynatostí. Těhotenství však ještě řadu týdnů na pohled patrno nebude. Běžné je však i to, pokud žena nyní žádné příznaky nemá.

7. týden těhotenství

Embryo je aktuálně velké asi 8 mm. Váha se nemění, zůstává na cca 1 gramu. Dochází u něj zejména k prudkému vývoji mozku. Již poměrně zřetelně se formují horní i dolní končetiny. Výrazněji má formou hlavu.

Začínající těhotenství s sebou dále nese nepříjemné průvodní jevy, jako podrážděnost, ale také zvýšené nutkání k močení či pocity napětí v prsou. Běžná je nevolnost či vyšší chuť k jídlu.

8. týden těhotenství

Embryo během 8. týdne dorostlo velikosti cca 16 mm. Váží stále okolo gramu. Už se mu také vytvořily základy veškerých orgánů. Konec tohoto týdne znamená, že z embrya se oficiálně stává plod.

Z hlediska ranních nevolností přichází nejnáročnější etapa, která přetrvá až do 4. měsíce. Řada budoucích matek má v tomto období rovněž problém s poruchami spánku. Některé naopak cítí zvýšenou únavu.

9. týden těhotenství

Zárodek se již oficiálně nazývá plodem. Měří cca 2,3 cm a váží zhruba 2 gramy. Vyvíjejí se mu již i další znaky, jako jsou oční víčka. Podoba s malým člověkem je tak stále více patrna. Už si dokonce dokáže cucat palec.

Děloha se zvětšuje na dvojnásobek. I navenek už mohou být patrny první změny související s těhotenstvím, jichž si zřejmě ještě nevšimne okolí, ale budoucí matka již ano. První oblečení vám může být těsné. Typická je i vyšší tělesná teplota, která neklesá pod hodnotu 37 °C.

10. týden těhotenství

Plod momentálně měří 3 cm a váží okolo 4 gramů. Vývojem si prochází zejména jeho mozek. Už ale, podobně jako jiné životně důležité orgány, zvládá plnit svou funkci. Srdeční akce je na ultrazvuku patrná nejen viditelně, lze ji i slyšet.

Pro ženu samotnou jde především o období pokračujících těhotenských nevolností. Potýkat se může i s vyšším pocením. Těhotenství stále není znatelné, kvůli pokračujícím nevolnostem některé ženy navíc hubnou.

11. týden těhotenství

Plod má kolem 6 cm a váží okolo 8 gramů. Začíná pro něj období rychlého růstu. Dostává téměř dokonalou lidskou podobu se všemi detaily, lze odlišit například prsty na končetinách. Dochází k formování genitálií, pohlaví však ještě poznat nelze.

Řada žen již zaznamená ústup těhotenských nevolností. Konec 3. měsíce také znamená překlenutí nejrizikovější fáze, kdy hrozí riziko vývojových vad.

12. týden těhotenství

Plod v tomto týdnu měří cca 5,5 centimetru a váží asi 15 gramů. Je již plně vyživován placentou. Postupný vznik nové lidské bytosti se zdokonaluje, dochází u ní k vývoji vlasových váčků. Dítě se umí smát nebo zívat.

Znatelný je ústup těhotenských nevolností. Žena je však dále typicky velmi unavená a pod vlivem hormonálních změn také značně citlivá. Těhotenství začíná být vidět, s největší pravděpodobností jej tak oznámíte svému okolí.

13. týden těhotenství

Plod měří 7,5 cm a váží asi 25 gramů. Orgány plodu již fungují, například ledviny začínají vylučovat moč. Chrupavčitý základ kostry se transformuje na kosti. Dítě umí taktéž například pohybovat rty.

Žena se v tomto období cítí zvláště dobře: Nevolnosti a další nepříjemné projevy ustupují, nejkritičtější první trimestr je zdárně za ní. Těhotenství je již viditelné, zvětšují se i prsa. Překvapit vás může i zvýšené libido.

14. týden těhotenství

Plod má kolem 8 cm a váží asi 35 gramů. Dochází u něj k dalšímu vývoji, rostou mu například nehty. Začíná fungovat i nervový systém. Dítě má již poměrně propracovanou mimiku, neboť vývoj mozku dosáhl vyššího stupně.

Z pohledu ženy je druhý trimestr tím nejlepším obdobím díky ústupu nevolností a dalších projevů. Žena má dostatek energie. V tomto období vás může potrápit rozvoj strií.

15. týden těhotenství

Délka téměř 11 centimetrů a váha kolem 50 gramů, to jsou míry dítěte v tomto týdnu. Mezi dobře patrné změny patří třeba růst vlasů a obočí. Plodu se tvoří chuťové pohárky. Startuje také proces osifikace. Dítěti začíná fungovat sluch.

V tomto týdnu je již možno na ultrazvukovém vyšetření s vysokou úspěšností poznat pohlaví. Pohyby jsou viditelné, nelze je ale cítit. Budoucí matka začíná více přibírat.

16. týden těhotenství

Plod už měří asi 11,5 cm a váží 100 gramů. Vytvářejí se mu potní žlázy a k dalším zajímavým milníkům jeho vývoje patří i to, že už vnímá světlo. Imunitní systém tvoří rovněž první protilátky. Ukládání vápníku zajišťuje zpevňování kostí.

Pohlaví lze poznat při správném otočení dítěte už s jistotou. Na nastávající matce je již těhotenství vidět. Mohou ji doprovázet specifické chutě, hormony taktéž ovlivní kvalitu pokožky a vlasů.

17. týden těhotenství

Plod dosáhl délku 13 cm a váhy kolem 140 cm. Dítě si prochází dalším vývojem, ukládá se mu tuk, což ovlivňuje jeho termoregulaci. Pokračuje proces osifikace. Rostou mu řasy, slyší a začíná rovněž dýchat. Vydechuje amniotickou tekutinu.

Bezproblémový druhý trimestr pokračuje a s ním benefity v podobě vymizení těhotenských nevolností a zvýšeného libida. Nevyhnete se nicméně dalšímu přibírání.

18. týden těhotenství

Celkové míry činí 13 cm a váhu má plod v současném týdnu cca 150 gramů. Tělesný vývoj plodu se nezastavuje, už se mu například vytvářejí bříška prstů a papilární linie. Což znamená, že plod v 18. týdnu již má vlastní unikátní otisky prstů. Děloha a vejcovody u holčičky jsou na svém místě, chlapečkům se vyvíjí prostata.

Ženy na sobě pozorují především vylepšení pleti a vlasů. Z méně příjemných symptomů bývá typický nízký tlak nebo časté nucení na močení kvůli útlaku močového měchýře.

19. týden těhotenství

Plod už dorostl do velikosti 15,5 cm a váhy 240 gramů. Trávicí soustava pomalu plní svou funkci: Dochází k první produkci žaludečních šťáv. Na kůži se taktéž tvoří ochranný mázek. Kdybyste si dítě mohla prohlédnout, všimla byste si už základů mléčných zubů.

První pohyby mohou být patrné již nyní. Běžné však je, že o sobě dá váš potomek vědět o pár týdnů později. Charakteristická jsou citlivá a bolavá prsa. Mléčné žlázy v tomto období začínají pracovat. Protože stále přibíráte, bolet vás mohou i záda.

20. týden těhotenství

Vývoj plodu je právě v polovině. Měří tedy zhruba 15 cm a váží 255 gramů. Plod má plně vyvinuté sluchové ústrojí, své okolí tedy již velmi dobře vnímá. Reagovat již dokáže nejen na zvuky, ale také na chuť plodové vody. Protože dítě ochutnává plodovou vodu, tvoří se mu první stolice. tzv. smolka.

Už i prvorodičky by v tomto období měly začínat cítit první pohyby dítěte. Vlasy, pleť i nehty mají právě vysokou kvalitu, trápit vás ale může například pálení žáhy. Od 20. týdne zaznamenáte přírůstek přes břicho už 1 cm týdně.

21. týden těhotenství

Plodu už se podařilo dosáhnout délky 26,5 cm. Váha je nyní 360 gramů. Vyvíjí se především trávicí systém. Již završen je vývoj očních víček. Vašemu potomkovi se zdokonaluje hmat, sluch i čich. Aby si vyzkoušelo funkčnost svých smyslů, hraje si dítě i s pupeční šňůrou.

Žena stále přibírá, těhotenství už pro ni může být větší zátěží. Trpět může zejména na otoky a bolesti zad. U některých těhotných se mohou objevit i křečové žíly. Dochází i ke zvětšování štítné žlázy.

22. týden těhotenství

V tomto týdnu už plod měří 28 cm a s váhou se dostal na 430 gramů. To nejzajímavější, co se v jeho vývoji momentálně děje, je především vývoj vlastních potních žláz a vybarvování duhovky. Rychleji také přibírá a roste, „pracuje“ totiž na vytvoření dostatečné tukové vrstvy, která mu pomůže v termoregulaci. Zdokonaluje se vývoj smyslů a dítě už i na pohled začíná stále více připomínat novorozeně.

Budoucí matka dále přibírá, ačkoli by ji ještě neměly omezovat v činnost větší váhové přírůstky. Trpět můžete na křeče a někdy se projeví i vyšší chuť k jídlu.

23. týden těhotenství

Celková délka 22 cm a váha téměř 455 gramů, takové je skóre 23. týdne. Probíhá během něj vývoj plicních cév, což je příprava na budoucí samostatné dýchání. Sluch je již vyvinut natolik, že dítě pozná hlas matky. Zrychluje se ukládání podkožního tuku.

Dosavadní poklidný průběh těhotenství mohou již narušit tzv. poslíčci. Charakteristické tvrdnutí břicha je však běžný fyziologický projev. Některé těhotné trpí rovněž na hemoroidy a křečové žíly. Stále však nejste omezena v aktivitách, jako je cestování.

24. týden těhotenství

Dítě již měří 23 cm. Váží přibližně 550 gramů. Jeho kůže je stále tenká a průhledná, jsou tak pod ní patrny všechny žíly, kosti a orgány. 24. týden představuje v jeho vývoji zásadní milník. Je již schopno v případě předčasného porodu přežít mimo dělohu.

Budoucí matku v tomto období stále mohou trápit otoky. Znepříjemnit vám těhotenství mohou i křečové žíly. Patrné je i rychlé přibírání, váha narůstá cca o kilogram za týden. Pohyby jsou patrné velmi intenzivně.

25. týden těhotenství

Celkem 35 cm na délku a 660 gramů dávají tušit, že vývoj pokračuje rychlým tempem. A to zejména v partii hlavy, kde je patrná symetrie mezi mozkovou a obličejovou částí. Postupuje rovněž vývoj kostí a vnitřních orgánů.

Vyšší stupeň těhotenství běžně přináší hemoroidy, nepříjemné pálení žáhy či otoky. Časté je neustálé nutkání k močení a těhotné trápí i jiný choulostivý problém: Mohou trpět chrápáním.

26. týden těhotenství

Plod už dosahuje délky 36 cm a váhy 760 gramů. Začínají se mu například otevírat nosní dírky, což mu umožňuje důkladně trénovat dýchání. Dozrávají mu plíce a má stále pestřejší rejstřík pohybů. Již se projevuje mimo jiné i úchopový reflex.

Kromě obligátního repertoáru nepříjemných průvodních jevů, jako je pálení žáhy, provází v tomto týdnu těhotenství ženu i časté zadýchávání. Hrozí vám i strie. Jestliže se cítíte dobře, podle svých možností se můžete hýbat a cvičit.

27. týden těhotenství

Míry dítěte na konci druhého trimestru činí 37 cm a 880 gramů. Dítě již vdechuje a vydechuje plodovou vodu, samostatně by v případě narození stále dýchat nemohlo. Dochází už však k dotvoření oční sítnice.

Zaskočit vás může to, že pravděpodobně díky vašim pohybům bude dítě přes den více v klidu než v noci. Nastávající matky obvykle trápí křeče v nohou. Díky rozbouřeným hormonům se vám taktéž mohou zdát až bizarní sny.

28. týden těhotenství

Plod už měří 38 cm a váží asi 1000 gramů. Důležitý je tento týden především z hlediska dozrávání plic, přestože po narození by ještě dítě zcela samo dýchat neumělo. Patrný je také vývoj nervových buněk v mozku. Dále pokračuje i ukládání podkožního tuku.

Ve třetím trimestru ženy nejvíce přibírají na váze. Trápit vás mohou strie a také celková nemotornost způsobená hlavně přesunem těžiště a uvolněním kloubů. Dýchavičnost i pálení žáhy jsou obvyklé.

29. týden těhotenství

Růst pokračuje i nyní, váš potomek to „dotáhl“ už na 39 cm a přibližně 1150 gramů. Překotný vývoj zaznamenává především mozek dítěte. Pokračuje nabírání tělesného tuku, kterého je však stále pouze 3 %. Dítě začíná prakticky vypadat jako donošený novorozenec.

Časté močení, křeče a nepříjemně vnímané pohyby dítěte, to vše jsou běžné průvodní jevy tohoto pokročilého stádia těhotenství. Můžete mít i výrazný hlad. Normální je taktéž počínající produkce prvotního mléka. Záhy také oficiálně nastoupíte „na mateřskou“.

30. týden těhotenství

Plod už měří 40 cm a váží asi 1300 kg. K porodu by se ještě chystat neměl, nicméně s pokračujícím těhotenstvím má stále vyšší šanci, že příchod na svět zvládne úspěšně. Dochází u něj k zesilování kostí a dozrávání plic i svalů. Vykazuje i značnou svalovou sílu a je velmi aktivní. Probíhá i rozvoj mozku, na jeho struktuře se objevuje typické vrásnění.

Ve třetím trimestru vás může trápit zácpa, dýchací obtížně nebo nepříjemné svědění kůže. Běžná je únava, špatný spánek a z toho pramenící změny nálad.

31. týden těhotenství

Růst pokračuje, plod už měří 41 cm a váží asi 1500 gramů. Ve vývinu jsou především plíce, bílkovina surfaktant znatelně zvyšuje šance, že předčasně narozené dítě přežije. U chlapečků dochází k sestupování varlat. Začíná taktéž období rychlého přibývání na váze.

Neklamnou známkou toho, že porod se blíží, je to, že dítě již začíná zaujímat správnou polohu. Nastávající matku trápí bolesti zad, intenzivní poslíčci a stále vyšší diskomfort. Některé se potýkají i s psychickými nástrahami v podobě strachu z porodu.

32. týden těhotenství

Nyní již dítě měří 42 cm a váží okolo 1700 gramů. Dále roste a přibývá mu i podkožní tuk. Dále se vyvíjejí orgány, objevují se taktéž zárodky prsních bradavek. Kostra již svůj vývoj dokončila. Váš potomek mění polohu, do porodu se však může otočit ještě několikrát.

Těhotenství už v tomto stádiu nebývá úplně příjemné. Objevují se problémy s dýcháním, časté jsou trávicí problémy a poruchy spánku. Nepříjemné může být též časté močení a přetrvávající nemotornost.

33. týden těhotenství

Dítě dosáhlo přibližně 44 cm na délku a zhruba 1900 gramů váhy. Probíhá vyzrávání orgánů a vyvíjejí se rovněž jednotlivé smysly. Růst se stále nezastavuje. Poloha plodu by již měla být ustálena.

Žena ještě bude do konce těhotenství přibírat. Přetrvávají potíže s dýcháním i časté nutkání k močení. Zadržování vody může vést i k vypuknutí syndromu karpálních tunelů. Po porodu se stav obvykle upraví sám.

34. týden těhotenství

Míry zhruba 45 cm a 2000 gramů potvrzují, že porod téměř „klepe na dveře“. Úkolem dítěte je zejména nabrat potřebné množství podkožního tuku, proto na váze ještě přibere. Vyzrávají plíce i nervová soustava. Imunitní systém se již umí bránit některým infekcím.

Ani v tomto stádiu těhotenství vás zřejmě neminou symptomy jako časté močení, rozvoj křečových žil či nepříjemné svědění kůže. Běžný je rovněž výskyt poslíčků.

35. týden těhotenství

Plod už je velký 46 cm a váží 2400 gramů. Vrstva podkožního tuku už dostačuje na to, aby dítě samo umělo regulovat svou tělesnou teplotu. Plíce a centrální nervový systém mají svůj vývoj již ukončen. Dozrává trávicí soustava.

Pro ženu je již těhotenství náročné. Dál vás provází časté močení i pálení žáhy, zásadní je zvýšená únava. Celkově si můžete připadat již velmi špatně pohyblivá a každodenní aktivity se komplikují.

36. týden těhotenství

Těsně před cílem se velikost dítěte dostává na 47 cm a 2600 gramů. Dítě by mělo zajmout definitivně správnou polohu pro porod, tedy hlavou dolů. Pokračuje ještě v přibývání na váze. Mizí jemné ochlupení jménem lanugo, naopak zesilují vlasy, obočí i řasy.

Ženské tělo se pomalu připravuje na porod. To se projevuje zejména kontrakcemi. Na porod v dohledu upozorňuje i pokles dělohy. Stále vás mohou trápit otoky, nicméně v této fázi již přestanete přibírat.

37. týden těhotenství

V tomto týdnu se již dítě považuje za pouze mírně nedonošené. Minimum dětí se narodí v termínu, pakliže se váš potomek rozhodne přijít na svět nyní, není ohrožen vážnějšími komplikacemi. Dítě měří asi 49 cm a 2900 gramů.

Ulevit by se vám mělo od problémů s dýcháním. Otoky, nechutenství a značná únava jsou běžné. Zaskočit by vás nemělo ani špinění a změny na prsou v podobě vyčnívajících bradavek.

38. týden těhotenství

Vývoj dítěte je již v této fázi zcela dokončen. Pokud se narodí, budou jeho míry zhruba 51 cm a 3100 gramů.

Už byste měla řešit praktické věci, jako je sbalená taška do porodnice. Některé ženy se však již cítí vyčerpané, což může vyústit i v depresi. Na porod upozorňuje pokles dělohy, odchod hlenové zátky či typické poslíčky neboli Braxton-Hicksovy kontrakce.

39. týden těhotenství

S mírami 51 cm a 3300 gramů se může váš potomek narodit doslova každým dnem. Dále přetrvávají známky blížícího se porodu. Na rozbíhající se porod vás upozorní kontrakce.

40. týden těhotenství

Oficiální termín porodu je stanoven právě zde. Většina dětí se do něj však „netrefí“. Rodit můžete v rozmezí dvou týdnů před termínem i po něm. Za normu se tak považuje i 42. týden těhotenství. Jestliže k tomu neexistuje objektivní důvod, porod se do tohoto okamžiku nemusí vyvolávat.