
Tvrdnutí břicha v těhotenství
Těhotenství je pro většinu žen nejkrásnějším obdobím v životě, které se pojí se spoustou vzpomínek. Jsme nedočkavé, snažíme se ze všech sil otěhotnět a když se nám to podaří, netrpělivě čekáme na samotný porod, kdy poprvé uvidíme náš zázrak, naše miminko. V průběhu těhotenství, kromě krásných chvil na nás čeká i spoustu nejrůznějších obav a strachů z neznámých a nových věcí s kterými jsme se doposud nesetkali. Neustále sledujeme, pozorujeme každou změnu a zkoumáme každý jev, který se nám během tohoto období přihodí. Pokud naše těhotenství probíhá bez jakýkoliv komplikací, tak je pro nás toto období dozajista jedním z nejkrásnějších. Někdy ale nastanou problémy, které nám celkový pocit radosti naruší. Častou komplikací, se kterou se poměrně často můžeme setkat, je tvrdnutí bříška.
Tvrdnutí břicha v těhotenství a jak ho poznat
Tvrdnutí bříška se může objevit již v průběhu prvního trimestru, kdy děloha začíná růst. Tento jev vás bude provázet po celou dobu těhotenství, do poslední fáze až samotného porodu. Nejčastější příčinou tvrdnutí bříška může být zpomalený pohyb střev, který má za následek vyšší tvorbu plynů.
Břicho se samovolně začíná napínat a tvrdnout. I když není bolestivý, může být nepříjemný. Samovolné smršťování děložních svalů, obvykle trvá krátkou chvíli v rozmezí několika vteřin. Pak opět samo povolí. Stahy dělohy způsobují, že bříško v tomto okamžiku doslova ztvrdne jako kámen. Tyto kontrakce v častém opakování mohou být indikátorem předčasného porodu, a proto byste je měli sledovat a následně informovat svého gynekologa, který celkovou situaci vyhodnotí. Pokud tyto stahy jsou stále intenzivnější a častější, navštivte lékaře co nejdříve.
Co způsobuje tvrdnutí břicha
Velmi častým důvodem, proč bříško tvrdne v těhotenství je nedostatečný pitný režim, vaše psychická nerovnováha a také přítomný stres. Příčinou také může být intenzivní tělesná námaha, kdy se jedná o zvedání a nošení těžších věcí, intenzivní úklid, delší svižnější procházky nebo nadměrné cvičení. V důsledku špatného stravování, můžete zaznamenat stejné pocity, a to z důvodu nadměrné tvorby plynů ve střevech.
V případě, že tvrdnutí bříška je jen občasné a nárazové, tak se nemusíte znepokojovat. Pokud se ale jedná o první těhotenství a tento stav se objevuje víckrát než třikrát denně a znepokojuje vás, tak v tuto chvíli kontaktujte svého gynekologa, který vás objedná na vyšetření.
Kdy tvrdnutí břicha věnovat větší pozornost
Po 34. týdnu těhotenství vám bříško může tvrdnout častěji, více jak třicetkrát denně. Není to ale důvod k panice. Zbystřit byste měli, pokud stahy jsou pravidelné, intenzivní a doprovází je silnější bolest. V tomto případě je vhodné kontaktovat lékaře a domluvit si návštěvu. Při této kontrole vás lékař vyšetří vaginálním vyšetřením, kdy zkontroluje čípek a děložní hrdlo. Může zvolit a doporučit i další detailnější vyšetření v podobě mikrobiologického poševního stěru a odběru moči, aby se vyloučil případný zánět, který by mohl v důsledku neléčení graviditu ohrozit, narušit plodové obaly a zapříčinit předčasný porod. Dále se provádí vyšetření ultrazvukovou cervikometrií, která sleduje a posuzuje délku děložního čípku a zjišťuje pravděpodobnost předčasného porodu.
Tvrdnutí břicha nebo poslíčci
Tvrdnutí bříška může být intenzivnější a častější v posledních třech týdnech, před porodem. Jsou to Braxton-Hicksovy kontrakce, které jsou známé jako „poslíčci.“ Tyto kontrakce se nejčastěji objevují, když se miminko v děloze otáčí, aby se dostalo do polohy hlavou dolů. Nejdříve se poslíčci ozývají v malé míře. S přibývajícími týdny a blížícím se porodem, se začínají objevovat častěji a někdy bývají doprovázeny bolestí, která často nastávající maminku vyděsí. V tuto chvíli není potřeba panikařit. Postačí, abyste celou situaci sledovali a v případě zvyšující se bolesti navštívili porodnici.
Tvrdnutí břicha a jeho vliv na miminko
Tvrdnutí bříška plod nijak neovlivňuje. Plod je dostatečně chráněn plodovou vodou, která mu poskytuje jakýsi ochranný obal. Ani v případě kontrakcí není plod v ohrožení.
Jak ulevit od tvrdnutí břicha
Existují různé způsoby a rady, jak si jednoduše můžete od tvrdnutí bříška ulevit.
Jaké to jsou?
- Dodržujte a nezapomínejte na dostatečný pitný režim a hydrataci organizmu. Doporučuje se během těhotenství vypít alespoň 2,5 -3 litry tekutin denně.
- Uvolnění se můžete dočkat, když vyprázdníte močový měchýř, který často tvrdnutí břicha vyvolává.
- Změna polohy může zmírnit nebo úplně odstranit pnutí bříška.
- Rytmické dýchání nevyužijete jen při tvrdnutí a pnutí bříška, ale pomůže vám i výrazně ovlivnit celkový pocit ze samotného porodu
- Těhotenský a kojící polštář vám uleví od bolesti zad a uvolní pnutí bříška.
- Do své stravy zařaďte magnesium (hořčík) v jakékoliv podobě, která vám bude vyhovovat. Se svým lékařem se poraďte, jaké množství byste měli užívat.
Pamatujte si:
Těhotenství a porod je křehký a složitý proces, ale také přirozený děj, který k životu patří. V těhotenství můžeme zažívat příjemnější i složitější okamžiky, které nedokážeme předvídat a někdy je bohužel nedokážeme ani ovlivnit. Nicméně můžeme udělat maximum proto, abychom některým případným komplikacím předešly. Pamatujte na to, že pokud si nejste v něčem jisté, něco se vám nelíbí, máte pochyby, nevíte si rady nebo se necítíte dobře, tak je vždy na místě kontaktovat co nejdříve svého gynekologa, domluvit si návštěvu a vše s ním podrobně probrat.