Těhotenství – 10. týden

V kulatém, 10. týdnu, je plod velký již kolem 38 mm. Stojíme na prahu položených základů pro zuby. Zároveň rostou kosti. Oční víčka jsou zavřená a takto to zůstane až do cca 27. týdne. Již jsou zřetelné prsty a lokty, plod může pohybovat pažemi. Pokračuje rozvoj genitálii, avšak je stále brzo na určení pohlaví pomocí ultrazvuku.

Více v článku Těhotenství týden po týdnu

V tomto týdnu za sebou jíž pravděpodobně máte první screeningové vyšetření. Pokud by tomu tak nebylo, je nejvyšší čas. Pomalu nám totiž končí první trimestr, v rámci kterého se provádějí velice důležité testy.

Co se děje s Vaším tělem?

Vaše dítě si spokojeně odpočívá a roste. Zato vás se pravděpodobně drží stále ty nepříjemné příznaky jako například Nevolnost, časté močení, zvracení nebo bolest prsou.

V tomto týdnu ještě nemusí být opticky těhotenství znát, ale je dost možné, že již máte kilo/dvě nahoře. Tudíž už vám může být některé oblečení těsnější. Neděste se, buďte v klidu. To k těhotenství prostě patří 🙂 Pomalu se vám začínají zvětšovat prsa. V tuto chvíli do vašeho těla proudí více krve, kterou tam pumpuje vaše srdce. To tedy dostává mnohem větší zápřah. Odpočívejte, buďte na sebe opatrná.

Snažte se držet co nejlepší životosprávu. Návykové látky jsou přísně zakázané. Jezte vyváženě, zkuste se vyhnout nedopečeným masům a sýrům (především těm plíšňovým). Vhodné nejsou ani nepasterované mléčné výrobky. A to z toho důvodu, že mohou být zdrojem infekcí, které by mohly napadnout váš trávící trakt, což by mohlo vážně ohrozit vaše dítě.

Pravidelné cvičení ničemu neuškodí, naopak. Rozhodně to ale nepřehánějte. Doporučuje se například plavání, jóga pro těhotné nebo pilates.

Pokud venku řádí viry jako chřipka, zkuste omezit setkávání s větším počtem lidí na minimum.