Mimoděložní těhotenství – vše co potřebujete vědět

O co jde?

Mimoděložní těhotenství je těhotenství, kdy se oplozené vajíčko usadí jinde než v děloze. Ve většině případů (asi z 95%) mimoděložního těhotenství jde o vejcovody. Méně často pak může dojít také k uhnízdění vajíčka v děložním hrdle, vaječníku nebo břišní dutině. Podmínky pro správný vývoj embrya jsou samozřejmě jen v děloze, takže při mimoděložním těhotenství často dojde k samovolnému odumření embrya. Může se však stát i to, že se embryo bude normálně vyvíjet dál, což je pro matku velmi nebezpečné. Hrozí zde totiž krvácení, prasknutí vejcovodu a následná otrava. Pokud není mimoděložní těhotenství včas odhaleno, je žena ohrožena na životě.

Příčiny

Ve většině případů je příčinou mimoděložního těhotenství abnormalita vejcovodu. Může jít např. o příliš dlouhý nebo málo pohyblivý vejcovod, který nedokáže dopravit oplozené vajíčko včas do dělohy. Tyto abnormality mohou být vrozené nebo vzniklé následkem prodělaného zánětu vejcovodu nebo jakékoliv infekce v pánevní oblasti. Dalšími viníky mohou být také nesprávné srůsty po operaci, zavedené nitroděložní tělísko nebo onemocnění endometrióza, při kterém se výstelka dělohy nachází mimo dělohu (např. ve vejcovodu).

Riziková jsou také těhotenství po umělém oplodnění, kdy může vzácně, kvůli většímu počtu zavedených vajíček, vzniknout dvojí otěhotnění, a to v děloze, ale i mimo ni. Další rizikovou skupinou jsou ženy, které prodělaly sterilizaci nebo uměle vyvolaný potrat. Nebezpečí hrozí také u žen, které již mimoděložní těhotenství prodělaly. U těch je 10-25% riziko, že k němu při dalším otěhotnění dojde znovu. Jisté riziko však hrozí také u žen, které kouří nebo užívají hormonální antikoncepci.

Možný průběh a příznaky

Zpočátku vůbec nepoznáte, že je něco špatně. Projeví se obvyklé příznaky těhotenství, vyjde vám pozitivní těhotenský test a vše se bude zdát v pořádku. Příznaky mimoděložního těhotenství se začnou projevovat až kolem 6. týdne. Jako první se většinou objeví krvácení z pochvy, špinění a křečovité bolesti břicha, které bývají jen na jedné straně. Příznaky jsou ze začátku vlastně dost podobné hrozícímu potratu.

Pokud žena včas nenavštíví lékaře, přijde prasknutí vejcovodu. Pak ihned dojde k prudkému krvácení a poklesu krevního tlaku. Když toto nastane, ženu postihne ostrá, bodavá bolest v pánvi, bolest ramen, zvracení, mdloby, šokový stav (bledá kůže, slabý puls,…). Jestliže k tomuto dojde, následkem krvácení do dutiny břišní hrozí velmi rychlé úmrtí ženy.

Při mimoděložním těhotenství, kdy je vajíčko uhnízděno v děložním rohu, se příznaky objevují později. Je to místo, kde vejcovod ústí do dělohy, sice už je v podstatě v děloze, ale není pro vývoj embrya uzpůsobené. Embryo se zde každopádně dokáže vyvíjet déle a k prasknutí dochází až kolem 12. – 16. týdne těhotenství. Někdy se v tomto případě může stát, že je embryo z dělohy vypuzené do dutiny břišní, kde obvykle odumře a samo se vstřebá. Vzácně se však může stát, že se bude vyvíjet dál i v břišní dutině. V takovém případě je ohrožen život matky a donošení plodu je velmi nepravděpodobné, takže je těhotenství velmi rychle ukončeno.

Potřebná vyšetření

Gynekolog může objevit známky mimoděložního těhotenství během klasického vaginálního vyšetření. Většinou by měl být podle zbytnění schopný určit místo, kde se vajíčko uhnízdilo. Při vyšetření také pravděpodobně zjistí zvětšenou dělohu, která bude ale menší, než by měla vzhledem k fázi těhotenství být. Při podezření na mimoděložní těhotenství musí žena podstoupit ultrazvuk. Nalezne-li lékař prázdnou dělohu, je zde silné podezření.

Žena může být poslána na punkční vyšetření Douglasova prostoru či na laparoskopii, což jsou vyšetření, která mohou být v tomto případě také velmi užitečná.

Když dojde již k prasknutí vejcovodu, obvykle stačí jen fyzikální vyšetření (pohled, pohmat). Pokud se ví, že je žena těhotná, obvykle hned padá podezření právě na mimoděložní těhotenství a prasknutí vejcovodu.

Léčba

Pokud se u ženy potvrdí mimoděložní těhotenství, je nutné zahájit ihned léčbu a ženu hospitalizovat. Odkládání je nebezpečné, zvyšuje se tím riziko prasknutí vejcovodu a úmrtí ženy. Záleží na léčbě, většinou však trvá pobyt v nemocnici několik dní až týdnů.

Nejčastěji se využívá chirurgická léčba. Ta probíhá většinou tak, že se ženě v narkóze provede několik řezů v podbřišku a v oblasti, kde se nachází embryo. Následně se provede laparoskopická operace, kdy se do břišní dutiny zavede laparoskop s videokamerou a světlem, a následně je embryo pomocí nástrojů z nesprávného místa odstraněno. Někdy ale není tato šetrnější metoda možná a musí se provést invazivnější zákrok s úplným otevřením břišní dutiny.

Existují však i další, méně používané způsoby léčby, mezi které patří např. vyčkávání. Ten spočívá v tom, že je žena hospitalizována a sleduje se, zda si dokáže s mimoděložním těhotenstvím poradit sama či nikoliv. Tento způsob může být účinný, protože až 70% mimoděložních těhotenství se vstřebá samo. Vyžaduje však dlouhodobější hospitalizaci a pravidelné sledování.

Další možností, využívanou především v zahraničí, jsou cytostatika. Ta jsou podávána buď do žíly, do svalu, nebo pod laparoskopickou či ultrazvukovou kontrolou přímo do embrya. Embryo má pak zemřít a samovolně se z těla vyplavit. Pacientka zůstává v nemocnici tak dlouho, dokud není jisté, že léčba zabrala. Můžou totiž nastat jisté komplikace či vedlejší účinky léku.

Vzácně se může zkusit i chirurgická transplantace embrya do dělohy. Jde však spíše o experimentální metodu, která se využila zatím jen párkrát a tak není zcela známá ani její úspěšnost.

Pár rad na závěr

Pokud budete mít v těhotenství příznaky odpovídající příznakům mimoděložního těhotenství, nic nezanedbejte a navštivte ihned lékaře. Je lepší jít k němu „zbytečně“ než čekat a třeba přijít o život. Avšak i tehdy, kdy žádné příznaky nemáte, nezapomeňte docházet na preventivní prohlídky.

V případě, že lékaře nenavštívíte a dojde k prasknutí vejcovodu, hned s prvními příznaky volejte záchranku. Smrt může při krvácení do dutiny břišní nastat velmi rychle, proto není dobré na cokoliv čekat.